Kain i Abel

neandertalczyk
Dlaczego, dlaczego zabijamy inne rasy żeby stwierdzić, że żadna nie jest lepsza?
Genesis – „Time Table”

Dawno, dawno temu gdzieś na Bliskim Wschodzie po raz pierwszy zetknęły się ze sobą dwie grupy ludzi. Pierwszą z nich stanowili nasi przodkowie z gatunku Homo sapiens – ciemnoskórzy, szczupli i wysocy. Właśnie opuścili Afrykę emigrując stopniowo na północ i nagle spotkali istoty o krępej budowie ciała, jasnej skórze i szerokich twarzach z wydatnymi brwiami. To Neandertalczycy. Zajmowali te tereny już od tysięcy lat. Co się wówczas wydarzyło? Dlaczego nagle zniknęli? Czy mieliśmy do czynienia z pierwszą zbrodnią ludzkości?Nie ma zgody co do tego czy Neandertalczycy to podgatunek człowieka rozumnego czy odrębny od niego gatunek. Pierwszy szkielet odkryto w roku 1856 w niemieckim Nearderthalu, skąd odkryty gatunek wziął swoją nazwę. Wczesne rekonstrukcje ukazywały ich jako włochate i ociężałe istoty niewiele różniące się od małp, o tępym wyrazie twarzy. I do teraz pokutuje przeświadczenie, że byli mniej inteligentni od naszych przodków. A to nieprawda.
Najnowsze badania wykazują, że Neandertalczycy potrafili rozumować abstrakcyjnie i symbolicznie. Wykorzystywali barwniki do malowania ozdób i ciał. Potrafili mówić, bo ich gardła i krtanie były zbudowane identycznie jak u Homo sapiens. A niektóre wynalazki, jak na przykład roślinny klej i narzędzia z kości, „opatentowali” tysiące lat przed naszymi przodkami! Istnieje podejrzenie, że właśnie od nich Homo sapiens się tego nauczyli. Ponadto oddawali cześć zmarłym i praktykowali obrzędy religijne.”
Podsumujmy! Neandertalczycy posiadali masywniejszą budowę ciała przez co byli silniejsi niż nasi przodkowie, inteligencją nie ustępowali w niczym, a być może nawet przewyższali Homo sapiens, a do tego prawdopodobnie byli bardziej uduchowieni. Dlaczego zatem przetrwaliśmy my, a nie oni?
Neandertalczycy i Homo sapiens mają wspólnego przodka Homo erectus, co oznacza, że możemy ich nazwać naszymi kuzynami. Kuzynami lepiej przystosowanymi pod względem fizycznym, intelektualnym i duchowym. Ale to nie wystarczyło. Może brakowało im tego co cechuje nasz gatunek? Pewnej dozy skurwysyństwa i cwaniactwa.
Wszystko wskazuje na to, że pochodzący z Afryki Homo sapiens był kompletnie nieprzygotowany do podboju świata. Wiele nauczył się od swoich kuzynów i przejął od nich kilka cech biologicznych, ale o tym za moment.
Neandertalczycy bezpowrotnie zniknęli z kart historii około 30 tys. lat temu. Hipotez próbujących to wyjaśnić jest mnóstwo. Jedna z nich zakłada, że to nasi przodkowie ich zgładzili – zagarniając terytoria łowieckie czy też po prostu wybijając obcy gatunek do nogi. To całkiem prawdopodobne spoglądając na historię podbojów ludzkości.
Naszymi poczynaniami kieruje żądza posiadania, rozwoju, sięgania po to co niemożliwe. Cały czas, my rasa ludzka, poszukujemy nowych wyzwań, nie zadowalamy się tym co mamy, tylko pragniemy więcej i więcej. I właśnie ta żądza leży u podstaw rozwoju cywilizacji. Wszystkie wielkie kultury zostały zbudowane na gruzach tych, które pozostawały w stagnacji. I we krwi tych co stawali na drodze.
Bójek wcale nie wygrywa osobnik silniejszy i inteligentniejszy, ale bardziej agresywny i zdeterminowany. Być może Neandertalczycy okazali się łagodnymi i pokojowo nastawionymi istotami, które z otwartymi ramionami przyjęli swoich kuzynów. A ci wykorzystując ich naiwność po prostu ich wymordowali. Dokonali eksterminacji całego gatunku!
Czy to właśnie był grzech pierworodny o jakim mówi religia chrześcijańska?  A może to urzeczywistnienie przypowieści o Kainie i Ablu? Biblijny Kain zabija swojego brata z zawiści i od tego czasu musi żyć naznaczony piętnem.
Czy po takiej zbrodni naszych przodków możemy spokojnie patrzeć w lustro? Spoglądam na swoje odbicie i widzę białą skórę, jasne włosy i niebieskie oczy. Cechy występujące u Neandertalczyków. Dziwne? Nie koniecznie.
Najnowsze badania wykazują, że nasze gatunki mogły się krzyżować między sobą. Dziś każdy człowiek ma około 4% neandertalskich genów, a współcześni Europejczycy posiadają aż trzy razy więcej DNA związanego z metabolizmem lipidów niż inni mieszkańcy Ziemi. Dzięki temu udało się naszym europejskim przodkom przetrwać epokę lodowcową.
Istnieje hipoteza, że Homo sapiens krzyżowali się z Neandertalczykami tak długo, aż nasza pula genów przeważyła. Ta teoria rozgrzesza nasz gatunek i poniekąd ściąga brzemię winy, obarczając nim biologię. Czy jednak jest prawdziwa? Czy może na siłę próbujemy siebie wybielać, jak to często w naszej historii bywało?
Która z tych  hipotez jest prawdziwa tego nie wiemy i być może nigdy się nie dowiemy. Należy jednak pamiętać, że nie byliśmy jedynym gatunkiem istot rozumnych na Ziemi. A może nadal nie jesteśmy? Więcej wiemy o kosmosie niż o tym co znajduje się w naszych oceanach. A może tam istnieje inteligentne życie, o którym nic nie wiemy? Ale to już materiał na zupełnie inny felieton.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: